OTP80GT3M Maintenance switch
EAN: 6417019934853
MPN: 1SCA164248R1001
Item condition New
Manufacture name OTP80GT3M Maintenance switch
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 80 A
Number of poles 3
Rated operating voltage 800 V
Packing details
Packing level 1 6417019934853, 6417019934853
Type of control element Turn button
Rated operation power at AC-23, 400 V 45 kW
Colour control element Black
Suitable for intermediate mounting No
Max. rated operation voltage Ue AC 800 V
Switching power at 400 V 45 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 80 A
Description
Maintenance switch, 3-p. 415V AC23 80A, 45kW. Mounted auxiliary contact: 1NO1NC. Plastic enclosure. IP65. Black Selector handle. Interlocked cover. Defeatable interlocking. The enclosure in the OTP series is using a rigid glass reinforced polycarbonate enclosure. The enclosure is UV protected, protected against low-pressure water jets (IP65), and hence built for outdoor and indoor use. The cable entries are threaded and have knock out holes for 2 parallell cables and one control cable, both from top and bottom. The handle is padlockable and made for three padlocks. The cover is interlocked. The interlocking can be by-passed, for thermographing etc. The switch is made for 5 wire system, and have a fixed neutral terminal and PE terminal.