OTP80GBA6B Maintenance switch
EAN: 6417019934969
MPN: 1SCA164259R1001
Item condition New
Manufacture name OTP80GBA6B Maintenance switch
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 80 A
Number of poles 6
Rated operating voltage 800 V
Rated short-time withstand current lcw 2.5 kA
Packing details
Packing level 1 6417019934969, 6417019934969
Depth 140
Number of auxiliary contacts as normally open contact 2
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 2
Type of control element Other
Rated operation power at AC-23, 400 V 45 kW
Colour control element Red
Suitable for intermediate mounting No
Max. rated operation voltage Ue AC 800 V
Switching power at 400 V 45 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 80 A
Description
Maintenance switch, 6-p. 415V AC23 80A, 45kW. Mounted auxiliary contact: 0NO0NC. Plastic enclosure. IP65. RedYellow Pistol handle. Interlocked cover. Defeatable interlocking. The enclosure in the OTP series is using a rigid glass reinforced polycarbonate enclosure. The enclosure is UV protected, protected against low-pressure water jets (IP65), and hence built for outdoor and indoor use. The cable entries are for I-flanges and have knock out holes, both from top and bottom. The handle is padlockable and made for three padlocks. The interlocking can be by-passed, for thermographing etc. The switch is made for 5 wire system, and have a fixed neutral terminal and PE terminal.