OTP63GBA3M Maintenance switch
EAN: 6417019933443
MPN: 1SCA164237R1001
Item condition New
Manufacture name OTP63GBA3M Maintenance switch
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 63 A
Number of poles 3
Rated operating voltage 800 V
Packing details
Packing level 1 6417019933443, 6417019933443
Other Technical data
Width 145
Height 200
Depth 90
Type of control element Turn button
Rated operation power at AC-23, 400 V 30 kW
Colour control element Red
Suitable for intermediate mounting No
Max. rated operation voltage Ue AC 800 V
Switching power at 400 V 30 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 63 A
Description
Maintenance switch, 3-p. 415V AC23 63A, 30kW. Mounted auxiliary contact: 0NO0NC. Plastic enclosure. IP65. RedYellow Selector handle. Interlocked cover. Defeatable interlocking. The enclosure in the OTP series is using a rigid glass reinforced polycarbonate enclosure. The enclosure is UV protected, protected against low-pressure water jets (IP65), and hence built for outdoor and indoor use. The cable entries are threaded and have knock out holes for 2 parallell cables and one control cable, both from top and bottom. The handle is padlockable and made for three padlocks. The cover is interlocked. The interlocking can be by-passed, for thermographing etc. The switch is made for 5 wire system, and have a fixed neutral terminal and PE terminal.