OTP16BA3M25 Enclosed Switch Disconnector image 3
MD99 thumbnail 1
MD01 thumbnail 2
OTP16BA3M25 Enclosed Switch Disconnector thumbnail 3
OTP16BA3M25 Enclosed Switch Disconnector
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 6417019223124
MPN: 1SCA022699R2960
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name OTP16BA3M25 Enclosed Switch Disconnector
Country of origin* FI
Harmonized System Code 8536 5080 00
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 25 A
Number of poles 3
Rated operating voltage 750 V
Version as safety switch No
Version as maintenance-/service switch No
Packing details
Packing level 1 6417019223124
Other Technical data
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Number of auxiliary contacts as change-over contact 0
Number of switches 1
Interlockable No
Type of control element Turn button
Rated operation power at AC-23, 400 V 7.5 kW
Colour control element Red
Suitable for floor mounting No
Suitable for front mounting 4-hole Yes
Suitable for front mounting centre No
Suitable for distribution board installation No
Suitable for intermediate mounting Yes
Max. rated operation voltage Ue AC 750 V
Rated permanent current at AC-21, 400 V 16 A
Switching power at 400 V 7.5 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 16 A