OTM400E4CM110V MOTORIZED C/O SWITCH image 1
OTM400E4CM110V MOTORIZED C/O SWITCH image 2
OTM400E4CM110V MOTORIZED C/O SWITCH image 3
OTM400E4CM110V MOTORIZED C/O SWITCH thumbnail 1
OTM400E4CM110V MOTORIZED C/O SWITCH thumbnail 2
OTM400E4CM110V MOTORIZED C/O SWITCH thumbnail 3
OTM400E4CM110V MOTORIZED C/O SWITCH
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 6417019297996
MPN: 1SCA022847R3170
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name OTM400E4CM110V MOTORIZED C/O SWITCH
Brand ABB
Categories Switch Disconnectors
Country of origin* FI
Harmonized System Code 8536 5080 00
ETIM EC000216
Number of poles 4
Rated operating voltage 1000 V
Degree of protection (IP), front side IP20
Version as main switch Yes
Version as safety switch No
Version as maintenance-/service switch Yes
Rated short-time withstand current lcw 15 kA
Packing details
Packing level 1 6417019297996
Other Technical data
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Number of auxiliary contacts as change-over contact 0
Number of switches 1
Interlockable Yes
Motor drive integrated Yes
Type of electrical connection of main circuit Bolt connection
Version as emergency stop installation No
Type of control element Long turning handle
Rated operation power at AC-23, 400 V 220 kW
Colour control element Black
Suitable for floor mounting No
Suitable for front mounting 4-hole Yes
Suitable for front mounting centre No
Suitable for distribution board installation Yes
Suitable for intermediate mounting No
Max. rated operation voltage Ue AC 1000 V
Motor drive optional No
Voltage release optional No
Device construction Built-in device plug-in technique
Rated permanent current at AC-21, 400 V 400 A
Switching power at 400 V 220 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 400 A