OTL125GB4M Maintenance switch
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 6417019935805
MPN: 1SCA164340R1001
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name OTL125GB4M Maintenance switch
Brand ABB
Categories Switch Disconnectors
Country of origin* BG
Harmonized System Code 8536 3030 00
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 125 A
Number of poles 4
Rated operating voltage 800 V
Degree of protection (IP), front side IP65
Version as main switch Yes
Version as safety switch No
Version as maintenance-/service switch Yes
Rated short-time withstand current lcw 2.5 kA
Packing details
Packing level 1 6417019935805, 6417019935805
Other Technical data
Width 200
Height 300
Depth 135
Number of auxiliary contacts as normally open contact 4
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 4
Number of auxiliary contacts as change-over contact 0
Number of switches 1
Interlockable Yes
Motor drive integrated No
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Version as emergency stop installation No
Type of control element Other
Rated operation power at AC-23, 400 V 55 kW
Colour control element Black
Suitable for front mounting 4-hole No
Suitable for front mounting centre No
Suitable for distribution board installation Yes
Suitable for intermediate mounting No
Max. rated operation voltage Ue AC 800 V
Motor drive optional No
Voltage release optional No
Device construction Complete device in housing
Switching power at 400 V 55 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 125 A
Degree of protection (NEMA) Other
With pre-assembled cabling No
Description
Maintenance switch, 4-p. 415V AC23 125A, 55kW. Mounted auxiliary contact: 0NO0NC. Steel sheet enclosure. IP65. Black Pistol handle. Interlocked cover. Defeatable interlocking. The enclosure of the OTL series is made of rigid alu-zinc coated steel with polyester powder coating. The enclosure has a hinged door, with door lock. The cover is interlocked, and can not be opened when switch is on. The interlock function can be defeated for thermographing. Suitable for outdoor use with respect to exposure to Ultraviolet Light, Water exposure and Immersion in accordance with UL746C. Cable entries to be drilled. PE terminal included.