OTL125GB3M Maintenance switch
EAN: 6417019935799
MPN: 1SCA164339R1001
Item condition New
Manufacture name OTL125GB3M Maintenance switch
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 125 A
Number of poles 3
Rated operating voltage 800 V
Rated short-time withstand current lcw 2.5 kA
Packing details
Packing level 1 6417019935799, 6417019935799
Depth 135
Number of auxiliary contacts as normally open contact 2
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 2
Type of control element Other
Rated operation power at AC-23, 400 V 55 kW
Colour control element Black
Suitable for intermediate mounting No
Max. rated operation voltage Ue AC 800 V
Switching power at 400 V 55 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 125 A
Description
Maintenance switch, 3-p. 415V AC23 125A, 55kW. Mounted auxiliary contact: 0NO0NC. Steel sheet enclosure. IP65. Black Pistol handle. Interlocked cover. Defeatable interlocking. The enclosure of the OTL series is made of rigid alu-zinc coated steel with polyester powder coating. The enclosure has a hinged door, with door lock. The cover is interlocked, and can not be opened when switch is on. The interlock function can be defeated for thermographing. Suitable for outdoor use with respect to exposure to Ultraviolet Light, Water exposure and Immersion in accordance with UL746C. Cable entries to be drilled. Neutral and PE terminal included.