OTL100GT4M Maintenance switch
EAN: 6417019935669
MPN: 1SCA164330R1001
Item condition New
Manufacture name OTL100GT4M Maintenance switch
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 100 A
Number of poles 4
Rated operating voltage 800 V
Rated short-time withstand current lcw 2.5 kA
Packing details
Packing level 1 6417019935669, 6417019935669
Depth 135
Number of auxiliary contacts as normally open contact 4
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 4
Type of control element Other
Rated operation power at AC-23, 400 V 55 kW
Colour control element Black
Suitable for intermediate mounting No
Max. rated operation voltage Ue AC 800 V
Switching power at 400 V 55 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 100 A
Description
Maintenance switch, 4-p. 415V AC23 100A, 55kW. Mounted auxiliary contact: 1NO1NC. Steel sheet enclosure. IP65. Black Pistol handle. Interlocked cover. Defeatable interlocking. The enclosure of the OTL series is made of rigid alu-zinc coated steel with polyester powder coating. The enclosure has a hinged door, with door lock. The cover is interlocked, and can not be opened when switch is on. The interlock function can be defeated for thermographing. Suitable for outdoor use with respect to exposure to Ultraviolet Light, Water exposure and Immersion in accordance with UL746C. The cable entries are of knock out types. PE terminal included.