OTE125GT3M EMC maintenance switch
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 6417019935324
MPN: 1SCA164296R1001
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name OTE125GT3M EMC maintenance switch
Brand ABB
Categories Switch Disconnectors
Country of origin* FI
Harmonized System Code 8536 3030 00
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 125 A
Number of poles 3
Rated operating voltage 800 V
Degree of protection (IP), front side IP65
Version as main switch Yes
Version as safety switch No
Version as maintenance-/service switch Yes
Rated short-time withstand current lcw 2.5 kA
Packing details
Packing level 1 6417019935324, 6417019935324
Other Technical data
Width 200
Height 400
Depth 140
Number of auxiliary contacts as normally open contact 4
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 4
Number of auxiliary contacts as change-over contact 0
Number of switches 1
Interlockable Yes
Motor drive integrated No
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Version as emergency stop installation No
Type of control element Turn button
Rated operation power at AC-23, 400 V 55 kW
Colour control element Black
Suitable for front mounting 4-hole No
Suitable for front mounting centre No
Suitable for distribution board installation Yes
Suitable for intermediate mounting No
Max. rated operation voltage Ue AC 800 V
Motor drive optional No
Voltage release optional No
Device construction Complete device in housing
Switching power at 400 V 55 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 125 A
Degree of protection (NEMA) Other
With pre-assembled cabling No
Description
EMC maintenance switch, 3-p. 415V AC23 125A, 55kW. Mounted auxiliary contact: 1NO1NC. Plastic enclosure. IP65. Black Selector handle. Interlocked cover. Defeatable interlocking. The enclosure in the OTE series is using a rigid glass reinforced polycarbonate enclosure. The enclosure is UV protected, protected against low-pressure water jets (IP65), and hence built for outdoor and indoor use. The cable entries are threaded and have knock out holes for 2 parallell cables and one control cable, both from top and bottom. The handle is padlockable and made for three padlocks. The handle is lockable in Off position. The interlocking can be by-passed, for thermographing etc. The switch is made for 5 wire system, and have a fixed neutral terminal and PE terminal. The EMC protection is utilized by a metal plate in the bottom, connected to the cable shield with clamps, included in the delivery. No EMC glands needed.