OT400U03CP CHANGE-OVER SWITCH image 1
MD01 image 2
OT400U03CP CHANGE-OVER SWITCH image 3
OT400U03CP CHANGE-OVER SWITCH image 4
OT400U03CP CHANGE-OVER SWITCH thumbnail 1
MD01 thumbnail 2
OT400U03CP CHANGE-OVER SWITCH thumbnail 3
OT400U03CP CHANGE-OVER SWITCH thumbnail 4
OT400U03CP CHANGE-OVER SWITCH
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 6417019251707
MPN: 1SCA022771R2810
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name OT400U03CP CHANGE-OVER SWITCH
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 400 A
Number of poles 3
Rated operating voltage 1000 V
Degree of protection (IP), front side IP20
Version as main switch Yes
Version as safety switch No
Version as maintenance-/service switch Yes
Rated short-time withstand current lcw 15 kA
Packing details
Packing level 1 6417019251707
Other Technical data
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Number of auxiliary contacts as change-over contact 0
Number of switches 1
Interlockable Yes
Colour control element Black
Suitable for floor mounting No
Suitable for front mounting 4-hole Yes
Suitable for front mounting centre No
Suitable for distribution board installation Yes
Suitable for intermediate mounting No
Max. rated operation voltage Ue AC 1000 V
Motor drive optional No
Voltage release optional No
Device construction Built-in device plug-in technique
Rated permanent current at AC-21, 400 V 400 A
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 400 A