OT400E04YP BY-PASS SWITCH image 2
MD01 thumbnail 1
OT400E04YP BY-PASS SWITCH thumbnail 2
OT400E04YP BY-PASS SWITCH
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 6417019547152
MPN: 1SCA124026R1001
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name OT400E04YP BY-PASS SWITCH
Brand ABB
Categories Switch Disconnectors
Country of origin* FI
Harmonized System Code 8536 5080 00
ETIM EC000216
Number of poles 4
Rated operating voltage 1000 V
Degree of protection (IP), front side IP20
Version as main switch Yes
Version as safety switch No
Version as maintenance-/service switch Yes
Rated short-time withstand current lcw 15 kA
Packing details
Packing level 1 6417019547152
Other Technical data
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Number of auxiliary contacts as change-over contact 0
Number of switches 1
Interlockable Yes
Motor drive integrated No
Type of electrical connection of main circuit Bolt connection
Version as emergency stop installation No
Type of control element Long turning handle
Rated operation power at AC-23, 400 V 220 kW
Colour control element Black
Suitable for floor mounting No
Suitable for front mounting 4-hole Yes
Suitable for front mounting centre No
Suitable for distribution board installation Yes
Suitable for intermediate mounting No
Max. rated operation voltage Ue AC 1000 V
Motor drive optional No
Voltage release optional No
Device construction Built-in device plug-in technique
Rated permanent current at AC-21, 400 V 400 A
Switching power at 400 V 220 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 400 A
Degree of protection (NEMA) 1
Downloads
Description
Die manuell betätigten Bypass-Schalter von ABB sind einzigartig in ihrer Variationsvielfalt und Flexibilität. Die Serie schaltet Stromstärken von 160 A bis 800 A bei Spannungen bis zu 690 V AC. Trotz ihrer hohen Leistung sind die Schalter sehr komfortabel bedienbar und beanspruchen wenig Platz. Durch die beliebig wählbare Einbaulage wird eine hohe Flexibilität und Effizienz bei der Planung ermöglicht. Die Bypass-Schalter verfügen über eine IEC Zulassung. ABB bietet Ihnen für diese Serie ebenfalls ein großes Spektrum an Zubehör, wie z. B. Verlängerungswellen, Griffe und Klemmenabdeckungen. Somit können Bypass-Schalter auch in den anspruchsvollsten Anwendungen eingesetzt werden und sind eine ideale Lösung für den Last Bypass. Die Ausrüstung kann sicher gewartet werden, während die Last direkt von der Quelle geliefert wird. Die Bypass-Schalter von ABB erfüllen die Trennbedingungen ohne zusätzliche Geräte.