OT250KFCC4A Safety switch image 3
MD01 thumbnail 1
MD99 thumbnail 2
OT250KFCC4A Safety switch thumbnail 3
OT250KFCC4A Safety switch
This price is valid while stock lasts
EAN: 6417019241869
MPN: 1SCA022745R6540
Item condition New
Manufacture name OT250KFCC4A Safety switch
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 250 A
Number of poles 4
Rated operating voltage 1000 V
Degree of protection (IP), front side IP65
Version as main switch Yes
Version as safety switch Yes
Version as maintenance-/service switch Yes
Packing details
Packing level 1 6417019241869
Number of switches 1
Interlockable No
Rated operation power at AC-23, 400 V 132 kW
Colour control element Red
Suitable for floor mounting No
Suitable for front mounting 4-hole Yes
Suitable for front mounting centre No
Suitable for distribution board installation No
Suitable for intermediate mounting Yes
Max. rated operation voltage Ue AC 1000 V
Motor drive optional No
Voltage release optional No
Device construction Complete device in housing
Rated permanent current at AC-21, 400 V 250 A
Switching power at 400 V 132 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 250 A
Downloads
Description
Die Sicherheitsschalter im Gehäuse von ABB unterstützen Sie bei der Bereitstellung eines sicheren Arbeitsumfelds. Das umfangreiche Produktportfolio umfasst gekapselte Schalter mit Schutzarten von IP54 bis IP67. Unsere Sicherheitsschalter schalten Stromstärken von 16 A bis 1200 A (IEC) und Bemessungsleistungen von 7,5 kW bis 1200 kW bei Spannungen bis zu 690 V (AC23-A). Zudem verfügt die Serie über IEC und UL Zulassungen. Das Angebot von ABB umfasst seitlich- und frontbetätigte Sicherheitsschalter im Kunststoffgehäuse, Stahlgehäuse, Edelstahlgehäuse sowie im Aluminiumgehäuse. Des Weiteren bietet das Produktportfolio individuelle Lösungen für den EMV-Bereich (elektromagnetische Störungen) an. Die simple Handhabung macht aus den Sicherheitsschaltern eine optimale Lösung für die unterschiedlichsten Anwendungen.