OT250E40P SWITCH-DISCONNECTOR image 1
OT250E40P SWITCH-DISCONNECTOR image 2
OT250E40P SWITCH-DISCONNECTOR thumbnail 1
OT250E40P SWITCH-DISCONNECTOR thumbnail 2
OT250E40P SWITCH-DISCONNECTOR
This price is valid while stock lasts
EAN: 6417019231563
MPN: 1SCA022720R8480
Item condition New
Manufacture name OT250E40P SWITCH-DISCONNECTOR
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 250 A
Number of poles 4
Rated operating voltage 1000 V
Degree of protection (IP), front side Other
Version as main switch Yes
Version as safety switch No
Version as maintenance-/service switch Yes
Rated short-time withstand current lcw 8 kA
Packing details
Packing level 1 6417019231563
Other Technical data
Rated operation power at AC-3, 400 V 140 kW
Interlockable Yes
Motor drive integrated No
Type of electrical connection of main circuit Bolt connection
Version as emergency stop installation No
Type of control element Long turning handle
Rated operation power at AC-23, 400 V 145 kW
Colour control element Black
Suitable for floor mounting Yes
Suitable for front mounting 4-hole No
Suitable for front mounting centre No
Suitable for distribution board installation Yes
Suitable for intermediate mounting Yes
Max. rated operation voltage Ue AC 1000 V
Motor drive optional No
Voltage release optional No
Device construction Built-in device fixed built-in technique
Rated permanent current at AC-21, 400 V 250 A
Switching power at 400 V 145 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 250 A