OT250E02 SWITCH-DISCONNECTOR image 1
OT250E02 SWITCH-DISCONNECTOR image 2
OT250E02 SWITCH-DISCONNECTOR thumbnail 1
OT250E02 SWITCH-DISCONNECTOR thumbnail 2
OT250E02 SWITCH-DISCONNECTOR
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 6417019238203
MPN: 1SCA022735R2170
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name OT250E02 SWITCH-DISCONNECTOR
Brand ABB
Categories Switch Disconnectors
Country of origin* FI
Harmonized System Code 8536 5080 00
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 250 A
Number of poles 2
Rated operating voltage 1000 V
Degree of protection (IP), front side Other
Version as main switch Yes
Version as safety switch No
Version as maintenance-/service switch Yes
Rated short-time withstand current lcw 8 kA
Packing details
Packing level 1 6417019238203
Other Technical data
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Number of auxiliary contacts as change-over contact 0
Interlockable No
Motor drive integrated No
Type of electrical connection of main circuit Bolt connection
Version as emergency stop installation No
Type of control element Long turning handle
Rated operation power at AC-23, 400 V 145 kW
Suitable for floor mounting Yes
Suitable for front mounting 4-hole No
Suitable for front mounting centre No
Suitable for distribution board installation Yes
Suitable for intermediate mounting Yes
Max. rated operation voltage Ue AC 1000 V
Motor drive optional No
Voltage release optional No
Device construction Built-in device fixed built-in technique
Rated permanent current at AC-21, 400 V 250 A
Switching power at 400 V 145 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 250 A