OT2000E04CP CHANGE-OVER SWITCH image 1
OT2000E04CP CHANGE-OVER SWITCH image 2
OT2000E04CP CHANGE-OVER SWITCH thumbnail 1
OT2000E04CP CHANGE-OVER SWITCH thumbnail 2
OT2000E04CP CHANGE-OVER SWITCH
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 6417019382838
MPN: 1SCA103912R1001
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name OT2000E04CP CHANGE-OVER SWITCH
Brand ABB
Categories Switch Disconnectors
Country of origin* FI
Harmonized System Code 8536 5080 00
ETIM EC000216
Number of poles 4
Rated operating voltage 1000 V
Degree of protection (IP), front side IP20
Version as main switch Yes
Version as safety switch No
Version as maintenance-/service switch Yes
Rated short-time withstand current lcw 55 kA
Packing details
Packing level 1 6417019382838
Other Technical data
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Number of auxiliary contacts as change-over contact 0
Number of switches 1
Interlockable Yes
Motor drive integrated No
Type of electrical connection of main circuit Bolt connection
Version as emergency stop installation No
Type of control element Long turning handle
Colour control element Black
Suitable for floor mounting No
Suitable for front mounting 4-hole Yes
Suitable for front mounting centre No
Suitable for distribution board installation Yes
Suitable for intermediate mounting No
Max. rated operation voltage Ue AC 1000 V
Motor drive optional No
Voltage release optional No
Device construction Built-in device plug-in technique
Rated permanent current at AC-21, 400 V 2000 A