OT1250EM03P SWITCH-DISCONNECTOR image 2
OT1250EM03P SWITCH-DISCONNECTOR image 3
MD01 thumbnail 1
OT1250EM03P SWITCH-DISCONNECTOR thumbnail 2
OT1250EM03P SWITCH-DISCONNECTOR thumbnail 3
OT1250EM03P SWITCH-DISCONNECTOR
In vendor's stock
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 6417019480121
MPN: 1SCA115708R1001
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name OT1250EM03P SWITCH-DISCONNECTOR
Brand ABB
Categories Switch Disconnectors
Country of origin* FI
Harmonized System Code 8536 5080 00
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 1250 A
Number of poles 3
Degree of protection (IP), front side Other
Version as main switch Yes
Version as safety switch No
Rated short-time withstand current lcw 50 kA
Packing details
Packing level 1 6417019480121
Other Technical data
Motor drive integrated No
Type of electrical connection of main circuit Bolt connection
Version as emergency stop installation No
Type of control element Long turning handle
Rated operation power at AC-23, 400 V 710 kW
Suitable for floor mounting Yes
Max. rated operation voltage Ue AC 1000 V