| Item condition | New |
| Manufacture name | OSRAM® BLUE 15 W/78 G5 |
| Brand | OSRAM |
| Country of origin* | IT |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 4900 00 |
| ETIM | EC002962 |
| Socket | G5 |
| Dimmable | No |
| Total length | 288 mm |
| Diameter | 16 mm |
| Black light lamp | No |
| Suitable for air disinfection | No |
| Suitable for personal well-being | No |
| Suitable for insect trapping | No |
| Suitable for medical applications | No |
| Suitable for reprography | No |
| Suitable for sun-tanning | No |
| Suitable for water disinfection | No |
| Lamp power | 15 W |
| Packing level 1 | 4052899289796 |
| Packing level 2 | 4052899289802 |
| Integrated starter | No |
| External ignitor required | No |
| External ballast required | No |
| Average nominal lifespan | 5000 h |
| Mercury content | 2.5 mg |