| Item condition | New |
| Manufacture name | OSRAM DULUX® SUPERSTAR MINI TWIST 8 W/827 E27 |
| Brand | OSRAM |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 3190 00 |
| ETIM | EC000819 |
| Socket | E27 |
| Luminous flux | 430 lm |
| Dimmable | No |
| Total length | 88 mm |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Diameter | 41 mm |
| Lamp voltage | 220-240 V |
| Colour temperature | 2700 K |
| Lamp power | 8 W |
| Packing level 1 | 4052899202207 |
| Packing level 2 | 4052899202214 |
| Energy efficiency class | A |
| Integrated twilight sensor | No |
| Suitable for emergency power with DC supply | No |
| Suitable for frequent switching | No |
| Outdoor application | No |
| Colour of light | 827 |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Warm white <3300 K |
| Average nominal lifespan | 10000 h |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 8 kWh |