OSM1250DA3N3M230C MOTORIZED SWITCH FUSE image 2
MD01 thumbnail 1
OSM1250DA3N3M230C MOTORIZED SWITCH FUSE thumbnail 2
OSM1250DA3N3M230C MOTORIZED SWITCH FUSE
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 6417019452418
MPN: 1SCA112544R1001
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name OSM1250DA3N3M230C MOTORIZED SWITCH FUSE
Brand ABB
Categories Fuse Switch-Disconnectors
Country of origin* FI
Harmonized System Code 8536 5080 00
ETIM EC001040
Rated permanent current Iu 1250 A
Number of poles 3
Suitable for fuses NH4a
Version as main switch Yes
Version as safety switch Yes
Rated operation power at AC-23, 400 V 1000 kW
Max. rated operation voltage Ue AC 1000 V
Packing details
Packing level 1 6417019452418
Other Technical data
Cable entry Other
Conditioned rated short-circuit current Iq 80 kA
Motor drive integrated No
Type of electrical connection of main circuit Bolt connection
Version as emergency stop installation No
Type of control element Long turning handle
Rated short-time withstand current lcw 40 kA
Suitable for floor mounting No
Suitable for front mounting No
Suitable for busbar mounting Yes
With error protection Yes
Motor drive optional No
Position control element Left
Equipped with connectors Yes
Downloads
Description
Die motorbetriebenen Lasttrennschalter der OSM Serie von ABB sind ideal für Installationen, die einen Betrieb aus der Ferne erfordern. Die OSM Serie schaltet Stromstärken von 32 A bis 1250 A bei Spannungen bis zu 690 V AC. Der wartungsfreie Motor ist typenbedingt in Betriebsspannungen von 220 V bis 240 V AC / DC verfügbar. Damit ein hohes Maß an Sicherheit gewährleistet ist, sind die Motoren mit einer Sicherung gegen Überstrom geschützt. Alle OSM Schalter verfügen über eine integrierte Sicherungskammer in die Sicherungen unterschiedlicher Bauformen eingesetzt werden können. Zusätzlich verfügt die Serie über eine IEC Zulassung. ABB bietet Ihnen für diese Schalter eine große Auswahl an Zubehör, wie z. B. Verlängerungswellen, Griffe, Hilfsschalter und Klemmenabdeckungen. Die simple Handhabung macht aus der Serie eine optimale Lösung für die unterschiedlichsten Anwendungen.