OS50GF12 SWITCH FUSE image 1
OS50GF12 SWITCH FUSE image 2
OS50GF12 SWITCH FUSE thumbnail 1
OS50GF12 SWITCH FUSE thumbnail 2
OS50GF12 SWITCH FUSE
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 6417019478814
MPN: 1SCA115552R1001
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name OS50GF12 SWITCH FUSE
Brand ABB
Categories Fuse Switch-Disconnectors
Country of origin* FI
Harmonized System Code 8536 5080 00
ETIM EC001040
Rated permanent current Iu 50 A
Number of poles 3
Suitable for fuses 14x51 mm
Version as main switch Yes
Version as safety switch Yes
Rated operation power at AC-23, 400 V 37 kW
Max. rated operation voltage Ue AC 1000 V