OS200J03K FUSIBLE DISCONNECT SWITCH image 2
MD01 thumbnail 1
OS200J03K FUSIBLE DISCONNECT SWITCH thumbnail 2
OS200J03K FUSIBLE DISCONNECT SWITCH
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 6417019249377
MPN: 1SCA022763R5800
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name OS200J03K FUSIBLE DISCONNECT SWITCH
Brand ABB
Categories Fuse Switch-Disconnectors
Country of origin* FI
Harmonized System Code 8536 5080 00
ETIM EC001040
Rated permanent current Iu 200 A
Number of poles 3
Suitable for fuses Other
Version as main switch Yes
Version as safety switch Yes
Rated operation power at AC-23, 400 V 200 kW
Max. rated operation voltage Ue AC 1000 V
Packing details
Packing level 1 6417019249377
Other Technical data
Cable entry Other
Conditioned rated short-circuit current Iq 80 kA
Motor drive integrated No
Type of electrical connection of main circuit Bolt connection
Version as emergency stop installation No
Type of control element Long turning handle
Rated short-time withstand current lcw 8 kA
Suitable for floor mounting No
Suitable for front mounting No
Suitable for busbar mounting Yes
With error protection Yes
Motor drive optional No
Position control element Left
Equipped with connectors Yes
Downloads
Description
Die manuell betätigten Lasttrennschalter der OT Serie sind einzigartig in ihrer Variationsvielfalt und Flexibilität. Die OT Serie schaltet Stromstärken von 16 A bis 4000 A und das bei Spannungen von bis zu 1000 V AC. Trotz ihrer hohen Leistung sind die Schalter sehr komfortabel bedienbar und beanspruchen wenig Platz. Durch die beliebig wählbare Einbaulage wird eine hohe Flexibilität und Effizienz bei der Planung ermöglicht. Darüber hinaus können die OT Schalter als Hauptschalter in Haupt- oder Unterverteilung verwendet werden. Selbstverständlich verfügt die OT Serie auch über IEC und UL Zulassungen, die diese Serie noch attraktiver machen. Zudem bietet ABB Ihnen für diese Schalter ein großes Spektrum an Zubehör, wie z. B. Verlängerungswellen, Griffe, Hilfsschalter und Klemmenabdeckungen. Somit können die OT Lasttrennschalter auch in den anspruchsvollsten Anwendungen eingesetzt werden.