| Item condition | New |
| Manufacture name | OptiLine 45 - pole - tension-mounted - two-sided - natural - 3500-3900 mm |
| Brand | Schneider Electric |
| Categories |
Installation Columns
|
| ETIM | EC001941 |
| Model | Double-sided |
| Diameter | 0 mm |
| Adjustable | Yes |
| Number of usable covers | 2 |
| Column height | 3500-3900 mm |
| Pillar shape | Oval |
| Prewired | No |
| Column depth | 116 mm |
| Column width | 90 mm |
| Packing level 1 | 3606480029660 |
| Packing level 2 | 3606480029660 |
| Cable entry | Top/bottom |
| Type of fastening | Telescope |
| Number of partitions | 2 |
| Useful cross section | 696 mm² |
| Cover width | 45 mm |
| Material installation column | Aluminium |
| Material cover | Aluminium |
| Through-going profile | Yes |
| Place variable | No |
| Surface protection column | Anodised |
| Colour cover | Aluminium |
| Height levelling | 400 mm |
| Colour column | Other |
| Cover surface | Anodised |
| RAL-number column | 0 |
| RAL-number cover | 9006 |
| Material installation column halogen free | Yes |
| Material cover halogen free | Yes |
| Material quality installation column | Other |
| Material quality cover | Other |
| Cover depth | 0 mm |
| Suitable for ceiling mounting | Yes |
| Suitable for floor mounting | Yes |