| Item condition | New |
| Manufacture name | Oprawa downlight podtynk AREL LED DO 20W-NW 1710lm IP65/20 biała |
| Brand | Kanlux |
| ETIM | EC002892 |
| Colour housing | White |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Height/depth | 23 mm |
| Lamp type | LED not exchangeable |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Degree of protection (IP) | IP65 |
| Beam angle | Extreme wide beam >80° |
| Colour temperature | 4000 K |
| Max. system power | 20 W |
| Rated luminous flux according to IEC 62722-2-1 | 1710 lm |
| Luminaire efficacy | 86 lm/W |
| Packing level 1 | 5905339295927 |
| Protection class | II |
| Outer diameter | 186 mm |
| Connection type | Screwed terminal |
| Voltage type | AC |
| Type of control gear | LED operating device current-controlled |
| Built-in diameter | 170 mm |
| Housing material | Aluminium |
| With light source | Yes |
| Suitable for built-in mounting | Yes |
| Colour of light | White |
| Rated ambient temperature according to IEC62722-2-1 | 5-25 °C |
| No dim function | Yes |
| Suitable for ceiling mounting | Yes |
Kanlux AREL LED is a new family of downlights which do not have frame. High tightness class IP65/20 and exceptional, simple, and at the same time surprising design make Kanlux AREL LED fit into each interior. Thanks to the unique structure, the panel is only 9 mm thick - it is the thinnest panel available on the market.