| Item condition | New |
| Manufacture name | OL50 VERDEELBLOK INSTEEK 3X IN 3X UIT |
| Brand | Schneider Electric |
| Country of origin* | PL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 9001 00 |
| ETIM | EC002560 |
| Model | Plug |
| Connection type | Spring clamp connection |
| Locking mechanism | Integrated in plug-in connector |
| Rated current | 16 A |
| Rated voltage | 250 V |
| Number of poles | 3 |
| Length | 82 mm |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Pole codification | L, N, PE |
| Packing level 1 | 3606480580994 |
| Width | 16 mm |
| Halogen free | Yes |
| Height | 40 mm |
| With strain relief | Yes |
| Housing material | Polyamide (PA) |
| Cable diameter | 8-12 mm |
| Surface treatment contacts | Galvanized |
| Pollution degree | 2 |
| Mechanical coding | Yes |
| Rated surge voltage | 4 kV |
| Continuity resistor | 50 mOhm |
| Contact material | CuZn |
| Number of connections per pole | 1 |
| Colour coding/contact insert | Grey |
| Fire load | 0.2 kWh |
| Connection cross section (fine-strand) | 1.5 mm² |
| Connection cross section (solid-core) | 2.5 mm² |
| Max. continuous temperature resistance contact part | 60 °C |
| Max. continuous temperature resistance strain relief | 60 °C |