| Item condition | New |
| Manufacture name | OL50 BLINDPLAAT WIT |
| Brand | Schneider Electric |
| Country of origin* | PL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 3926 9097 00 |
| ETIM | EC000018 |
| Mounting method | Wall duct |
| Assembly arrangement | Central cover plate |
| Colour | White |
| Halogen free | Yes |
| With hinged lid | No |
| Utilization | Blind cap |
| Surface protection | Untreated |
| With strain relief | No |
| Material quality | Thermoplastic |
| Imprintable label | Without indication field |
| Suitable for number of connectors | 0 |
| Material | Plastic |
| Type of fastening | Other |
| Shielded buses | No |
| Shielded housing | Yes |
| Luster terminal | No |
| RAL-number (similar) | 9010 |
| With dust cover | No |
| With imprint | No |
| With buses/couplings | No |
| Support ring | No |
| Transparent | No |
| Surface finishing | Matt |
| Suitable for degree of protection (IP) | IP20 |
| Device width | 50 mm |
| Device height | 50 mm |
| Device depth | 20 mm |
| Number of modules (module system) | 1 |
| Min. depth of built-in installation box | 0 mm |
| Packing level 1 | 3606485115368 |