OKA63GS4RF2 F200 EMC Maintenance switch
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 6417019936307
MPN: 1SCA164390R1001
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name OKA63GS4RF2 F200 EMC Maintenance switch
Brand ABB
Categories Switch Disconnectors
Country of origin* BG
Harmonized System Code 8536 3030 00
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 63 A
Number of poles 4
Rated operating voltage 800 V
Degree of protection (IP), front side IP65
Version as main switch Yes
Version as safety switch No
Version as maintenance-/service switch Yes
Rated short-time withstand current lcw 1.5 kA
Packing details
Packing level 1 6417019936307, 6417019936307
Other Technical data
Width 160
Height 230
Depth 118
Number of auxiliary contacts as normally open contact 2
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 2
Number of auxiliary contacts as change-over contact 0
Number of switches 1
Interlockable Yes
Motor drive integrated No
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Version as emergency stop installation No
Type of control element Other
Rated operation power at AC-23, 400 V 30 kW
Colour control element Red
Suitable for front mounting 4-hole No
Suitable for front mounting centre No
Suitable for distribution board installation Yes
Suitable for intermediate mounting No
Max. rated operation voltage Ue AC 800 V
Motor drive optional No
Voltage release optional No
Device construction Complete device in housing
Switching power at 400 V 30 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 63 A
Degree of protection (NEMA) Other
With pre-assembled cabling No
Description
F200 EMC Maintenance switch, 4-p. 415V AC23 63A, 30kW. Mounted auxiliary contact: 1NO1NC. Aluminium enclosure. IP65. Red Round handle. Interlocked cover. The ABB fire rated switches withstand fire acc. to standard EN12101-3. ABB can prodvide products for class F200 (120min), F300 (120min) and F400 (120min). Typical applications are high rise buildings, car parks, tunnels or any other place where there are exhaust fans that should stay on during fire. The enclosure is made of rigid aluminium alloy, or painted steel sheet. The F200 and F400 products are also available with auxiliary contacts. The products are EMC type, when used with EMC cable glands. The handle is padlockable in On and Off position with max. 3 padlocks, and cover is interlocked.