NS22ES-26 230V50/60HZ Contactor Relay image 1
NS22ES-26 230V50/60HZ Contactor Relay
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 3471523008267
MPN: 1SBH101004R2622
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name NS22ES-26 230V50/60HZ Contactor Relay
Brand ABB
Categories Auxiliary Contactors
Contactor relay
Harmonized System Code 8536 5080 00
ETIM EC000196
Mounting method DIN-rail/screw
Rated operation current Ie, 400 V 3 A
Suitable for manual operation No
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 230 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 230 V
With LED indication No
Voltage type for actuating AC
Packing details
Packing level 1 3471523008267
Packing level 2 3471523008267
Other Technical data
Interface No
Number of auxiliary contacts as normally open contact 2
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 2
Number of auxiliary contacts as change-over contact 0
Connection type auxiliary circuit Spring clamp connection
Number of auxiliary contacts as normally closed contact, delayed switching 0
Number of auxiliary contacts as normally open contact, leading 0
Downloads
Description
Hilfsschütze NS/NSL erfüllen Relaisfunktion und stehen für die sehr kompakte Baureihe mit AC- oder DC-Ansteuerung. Die 4- oder 8-poligen Geräte schalten Steuerkreise oder Lastkreise bis 4 A (230 V). Anbaubare Zubehörteile sind seitlich einsteckbare Löschglieder, 1-polige, frontseitig aufsteckbare Hilfsschalter.