| Item condition | New |
| Manufacture name | NORMADIX PG21 N°09 N |
| Brand | EATON |
| Country of origin* | FR |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8538 9099 00 |
| ETIM | EC000441 |
| Model | Straight |
| Thread length | 6.8 mm |
| Material quality | Brass |
| Thread type | PG |
| Hexagon angular dimension | 33 mm |
| Suitable for cable diameter | 13.5-19 mm |
| Degree of protection (IP) | IP65 |
| Nominal thread size metric/PG | 21 |
| Packing level 1 | 3589356021046 |
| Halogen free | No |
| Shock resistant | No |
| Surface protection | Nickel-plated |
| Bend radius protection/trumpet flare | No |
| With strain relief | Yes |
| Screened | No |
| EMC-version | No |
| Glass-fibre reinforced | No |
| Type of sealing | Sealing ring |
| Pitch thread | 1.588 mm |
| Explosion-tested version | No |
| Flat cable coupling | No |
| Multi seal area | No |
| With locknut | No |
| Separable screw gland | Yes |
| For Ex-zone gas | None |
| For Ex-Zone dust | None |
| For armoured cable | No |
| Snapping in opening | No |
| Wrench width | 30 mm |