NF40E-11 24-60V50/60HZ 20-60VDC Contactor Relay image 1
NF40E-11 24-60V50/60HZ 20-60VDC Contactor Relay image 2
NF40E-11 24-60V50/60HZ 20-60VDC Contactor Relay thumbnail 1
NF40E-11 24-60V50/60HZ 20-60VDC Contactor Relay thumbnail 2
NF40E-11 24-60V50/60HZ 20-60VDC Contactor Relay
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 3471523100015
MPN: 1SBH137001R1140
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name NF40E-11 24-60V50/60HZ 20-60VDC Contactor Relay
Brand ABB
Categories Auxiliary Contactors
Contactor relay
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC000196
Mounting method DIN-rail/screw
Rated operation current Ie, 400 V 3 A
Suitable for manual operation No
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 24-60 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 24-60 V