| Item condition | New |
| Manufacture name | N terminal, fastening on DIN rails (Mi NK 14) |
| Brand | HENSEL |
| Categories |
Terminal Block Accessories
|
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8537 1098 00 |
| Rated voltage | 690 V |
| Rated current In | 63 A |
| Packing level 1 | 4012591653370 |
| Mounting method | DIN rail (top hat rail) 35 mm |
| Colour | Other |
| Number of poles | 1 |
| Operating temperature | 55 °C |
| Number of clamp positions per pole | 13 |
| Inflammability class of insulation material according to with UL94 | Other |
| Closing plate required | No |
| Type of electrical connection 1 | Screw connection |
| Type of electrical connection 2 | Screw connection |
| Connectable conductor cross section solid-core | 1.5-25 mm² |
| Connectable conductor cross section multi-wired | 1.5-25 mm² |
| Material insulation body | Thermoplastic |