| Item condition | New |
| Manufacture name | Switch Mureva Styl 1-Pole 2-Way 10AX IP55 White |
| Brand | Schneider Electric |
| Categories |
Switches
|
| Country of origin* | PL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Nominal voltage | 250 V |
| Mounting method | Flush mounted (plaster) |
| Assembly arrangement | Basic element with complete housing |
| Method of operation | Rocker/button |
| Rated current | 10 A |
| Type of fastening | Screw mounting |
| Wiring system | Other |
| Suitable for degree of protection (IP) | IP55 |
| Packing level 1 | 3606480789526 |
| Packing level 2 | 3606480789526 |
| Colour | White |
| With mounting plate | No |
| Connection type | Other |
| Illumination | No |
| Surface protection | Untreated |
| Built-in depth | 10 mm |
| Feedback-signal contact | No |
| Material quality | Thermoplastic |
| Material | Plastic |
| Number of rockers | 1 |
| RAL-number (similar) | 9003 |
| Switching current for fluorescent lamps | 10 AX |
| Push button switch | No |
| Washing machine switch | No |
| Surface finishing | Matt |
| Device width | 84 mm |
| Device height | 56 mm |
| Device depth | 60 mm |
| Label space/information surface | No |
| Function lighting | Illuminated (on) |
| Number of modules (module system) | 0 |
| Min. depth of built-in installation box | 0 mm |
Mureva Styl 2-way switch MUR39721 is a reliable waterproof solution for indoor and outdoor use thanks to its IP55 degree of protection. This 10 AX and 250 V AC screwless device is a fine mechanism that snaps easily. Its ergonomic design allows the device to be mounted in flush. It accepts flexible, standed or rigid cables from 1.5 to 2.5 mm²