| Item condition | New |
| Manufacture name | MST CosmoWh CPO-TW 90W/840 PGZ12 1CT |
| Brand | PHILIPS |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 2198 00 |
| ETIM | EC000037 |
| Model | Clear |
| Socket | PGZ12 |
| Luminous flux | 10120 lm |
| Total length | 140 mm |
| Colour rendering index CRI | 70-79 |
| Diameter | 19 mm |
| Lamp efficacy | 115 lm/W |
| Lamp shape | Tube, single-ended |
| External ballast required | Yes |
| Lamp voltage | 88-104 V |
| Colour temperature | 4000 K |
| Lamp power | 88 W |
| Lamp designation | Other |
| Packing level 1 | 8718291137894 |
| Colour | White |
| Energy efficiency class | A+ |
| UV-protection | No |
| Burning position | Any |
| External ignitor required | Yes |
| Sun tanning lamp | No |
| Material discharge tube | Ceramics |
| Closed luminaire required | Yes |
| Colour of light | 840 |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Neutral white 3300-5300 K |
| Average nominal lifespan | 15000 h |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 99 kWh |