MSC-D-10-M7(230V50/60HZ) Eaton Moeller® series MSC-D DOL starter image 1
MSC-D-10-M7(230V50/60HZ) Eaton Moeller® series MSC-D DOL starter
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4015081156528
MPN: 115912
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 8-10 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name MSC-D-10-M7(230V50/60HZ) Eaton Moeller® series MSC-D DOL starter
Brand EATON
Categories Motor Starters
Country of origin* DE
Harmonized System Code 8536 5080 00
ETIM EC001037
Rated operation power at AC-3, 400 V 3 kW
Overload release current setting 6.3-10 A
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 230 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 230 V
Rated control supply voltage at DC 0 V
Degree of protection (IP) IP20
With short-circuit release Yes
Voltage type for actuating AC
Type of motor starter Direct online starter (DOL)
Rated operation current at AC-3, 400 V 7 A
Packing details
Packing level 1 4015081156528
Other Technical data
Width 45 mm
Height 180 mm
Depth 95 mm
With transformer No
Number of command positions 0
Number of auxiliary contacts as normally open contact 1
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Suitable for emergency stop No
Rated operation current Ie 6.6 A
Number of indicator lights 0
Supporting protocol for LON No
Supporting protocol for TCP/IP No
Supporting protocol for ASI No
Supporting protocol for PROFIBUS No
Supporting protocol for CAN No
Supporting protocol for INTERBUS No
Supporting protocol for Modbus No
Supporting protocol for Data-Highway No
Supporting protocol for DeviceNet No
Supporting protocol for SUCONET No
Supporting protocol for other bus systems No
External reset possible No
Rail mounting possible Yes
Supporting protocol for SERCOS No
Supporting protocol for INTERBUS-Safety No
Release class CLASS 10 A
With fuse No
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Type of electrical connection for auxiliary- and control current circuit Screw connection
Supporting protocol for AS-Interface Safety at Work No
Supporting protocol for DeviceNet Safety No
Supporting protocol for EtherNet/IP No
Supporting protocol for Foundation Fieldbus No
Supporting protocol for PROFINET CBA No
Supporting protocol for PROFINET IO No
Supporting protocol for PROFIsafe No
Supporting protocol for SafetyBUS p No
Rated operation power at AC-3, 230 V, 3-phase 1.5 kW
Rated power, 460 V, 60 Hz, 3-phase 0 kW
Rated power, 575 V, 60 Hz, 3-phase 0 kW
Ambient temperature, upper operating limit 55 °C
Temperature compensated overload protection Yes
Rated conditional short-circuit current, type 2, 400 V 0 A
Rated conditional short-circuit current, type 2, 230 V 0 A
Rated conditional short-circuit current, type 1, 480 Y/277 V 0 A
Rated conditional short-circuit current, type 1, 600 Y/347 V 0 A