MS116-0.63 Manual Motor Starter 0.40 ... 0.63 A image 1
MS116-0.63 Manual Motor Starter 0.40 ... 0.63 A image 2
MS116-0.63 Manual Motor Starter 0.40 ... 0.63 A thumbnail 1
MS116-0.63 Manual Motor Starter 0.40 ... 0.63 A thumbnail 2
MS116-0.63 Manual Motor Starter 0.40 ... 0.63 A
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 4013614320279
MPN: 1SAM250000R1004
Package: 1
Box: 40
Pallet: 1280
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name MS116-0.63 Manual Motor Starter 0.40 ... 0.63 A
Brand ABB
Categories Motor protection circuit-breakers
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000074
Rated permanent current Iu 0.63 A
Number of poles 3
Rated operating voltage 690 V
Overload release current setting 0.4-0.63 A
Degree of protection (IP) IP20
Rated short-circuit breaking capacity lcu at 400 V, AC 100 kA
Adjustment range undelayed short-circuit release 7.9 A
Other Technical data
Width 45 mm
Height 90 mm
Depth 85.6 mm
Rated operation power at AC-3, 400 V 0.18 kW