| Item condition | New |
| Manufacture name | MONITORING RELAY |
| Brand | FINDER |
| ETIM | EC001438 |
| Single-phase under voltage possible | Yes |
| Single-phase hysteresis possible | Yes |
| Three-phase hysteresis possible | No |
| Type of voltage measuring range | AC |
| Type of electric connection | Screw connection |
| Number of contacts as normally open contact | 0 |
| Packing level 1 | 8012823285368 |
| Packing level 2 | 8012823284552 |
| Width | 35 mm |
| Height | 85 mm |
| Depth | 54.5 mm |
| With detachable clamps | No |
| Three-phase under voltage possible | No |
| Single-phase over voltage possible | Yes |
| Three-phase over voltage possible | No |
| Contains function DC-under voltage | No |
| Contains function DC-over voltage | No |
| Contains function DC-voltage hysteresis | No |
| Rated control supply voltage at AC 50 Hz | 230 V |
| Rated control supply voltage at AC 60 Hz | 230 V |
| Max. permitted delay-on energization time | 0.5 s |
| Max. permitted off-delay time | 600 s |
| Min. adjustable off-delay time | 300 s |
| Response value voltage | 172.5-253 V |
| Voltage type for actuating | AC |
| Number of contacts as normally closed contact | 0 |
| Number of contacts as change-over contact | 1 |
Monitoring relays Nr.contacts: 1 Contacts configuration: CO Contact Material: AgSnO2 (A): 10 With detachable clamps: no Single-phase under voltage possible: yes Three-phase under voltage possible: no Single-phase over voltage possible: yes Three-phase over voltage possible: no Single-phase hysteresis possible: yes Three-phase hysteresis possible: no Contains function DC-under voltage: no Contains function DC-over voltage: no Contains function DC-voltage hysteresis: no Coil version: AC Volt AC: 230 V. Type of electric connection: Screw connection Type of voltage measurement range: AC Max. permitted delay-on energization time: 0.5 s. Max. permitted off-delay time: 600 s. Min. adjustable off-delay time: 300 s. Response value voltage: from 172.5 to 253 V. Protection Category: IP 20