| Item condition | New |
| Manufacture name | MONITORING RELAY |
| Brand | FINDER |
| ETIM | EC001441 |
| Voltage measuring range | 320-460 V |
| Phase sequence monitoring | No |
| Phase imbalance monitoring | No |
| Type of electric connection | Screw connection |
| Number of contacts as normally closed contact | 0 |
| Packing level 1 | 8012823284408 |
| Packing level 2 | 8012823275956 |
| Width | 35 mm |
| Height | 85 mm |
| Depth | 54.5 mm |
| With detachable clamps | No |
| Phase failure detection | No |
| Function under voltage detection | Yes |
| Function over voltage detection | Yes |
| Rated control supply voltage at AC 50 Hz | 400 V |
| Rated control supply voltage at AC 60 Hz | 400 V |
| Max. permitted delay-on energization time | 0.5 s |
| Max. permitted off-delay time | 600 s |
| Min. adjustable off-delay time | 300 s |
| Voltage type for actuating | AC |
| Number of contacts as normally open contact | 0 |
| Number of contacts as change-over contact | 1 |
Monitoring relays Nr.contacts: 1 Contacts configuration: CO Contact Material: AgSnO2 Coil version: AC Volt AC: 400 V. Voltage measurement range: from 320 to 460 V. With detachable clamps: no Phase sequence monitoring: no Phase failure detection: no Function under voltage detection: yes Function over voltage detection: yes Phase imbalance monitoring: no Type of electric connection: Screw connection Max. permitted delay-on energization time: 0.5 s. Max. permitted off-delay time: 600 s. (A): 10 Protection Category: IP 20