| Item condition | New |
| Manufacture name | MINO 70 | Garden light | Black |
| Brand | NORDLUX |
| Country of origin* | DK |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9405 2190 00 |
| ETIM | EC000301 |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Height/depth | 700 mm |
| Nominal voltage | 230 V |
| Degree of protection (IP) | IP23 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Max. system power | 6.3 W |
| Rated luminous flux according to IEC 62722-2-1 | 650 lm |
| Packing level 1 | 7057388798237 |
| Packing level 2 | 7057389100268 |
| Colour housing | Black |
| Housing material | Aluminium |