| Item condition | New |
| Manufacture name | Metalldampf.Str.2000W 400V breits.o.Lamp |
| Brand | PCE |
| Harmonized System Code | 9405 4990 00 |
| ETIM | EC000346 |
| Lamp type | Metal halide lamp |
| Nominal voltage | 400 V |
| Degree of protection (IP) | IP66 |
| Max. system power | 2000 W |
| Rated luminous flux according to IEC 62722-2-1 | 180000 lm |
| Packing level 1 | 9003399334924 |
| Conductor cross section | 2.5 mm² |
| Connection type | Other |
| Suitable for lamp power | 2000 W |
| Housing material | Aluminium |
| Length of connection cable | 50 m |
| With light source | No |
| Colour of light | White |