| Item condition | New |
| Manufacture name | Metal halide lamp with quartz burner , HRI-T 2000W/D/400/E40 |
| Brand | Radium |
| Categories |
Metal halide lamps without reflector
E40 Light Bulbs E40 Metal-halide Bulbs |
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 2192 00 |
| ETIM | EC000037 |
| Model | Clear |
| Socket | E40 |
| Luminous flux | 180000 lm |
| Total length | 430 mm |
| Colour rendering index CRI | 90-100 |
| Diameter | 106 mm |
| Lamp efficacy | 88 lm/W |
| Lamp shape | Tube, single-ended |
| External ballast required | Yes |
| Lamp voltage | 205-255 V |
| Colour temperature | 7250 K |
| Lamp power | 2050 W |
| Lamp designation | Other |
| Packing level 1 | 4008597166532 |
| Packing level 2 | 4008597466533 |
| Colour | White |
| UV-protection | Yes |
| Burning position | P30 |
| External ignitor required | Yes |
| Sun tanning lamp | No |
| Material discharge tube | Quartz |
| Closed luminaire required | Yes |
| Colour of light | 972 |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Daylight white >5300 K |
| Average nominal lifespan | 9000 h |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 2000 kWh |
Metal halide lamp with quartz burner, tubular bulb clear, daylight, base E40. Operation in enclosed luminaire, with ballast and ignitor.