| Item condition | New |
| Manufacture name | Medium washer M8 |
| Brand | EATON |
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 7318 2200 00 |
| ETIM | EC000098 |
| Outer diameter | 100 mm |
| Inner diameter | 8 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Punch shape | Round |
| Material | Other |
| Suitable for bolt size (metric) | 8 |
| Packing level 1 | 8711426411876 |
| Packing level 2 | 8711426411876 |
| Surface protection | Other |
| Material quality | Other |
| Facet | No |
| Hardened | Yes |