| Item condition | New |
| Manufacture name | MEA SHP-T 70W ECONOMY E27 |
| Brand | Sylvania |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 3220 00 |
| ETIM | EC000821 |
| Model | Clear |
| Socket | E27 |
| Luminous flux | 6000 lm |
| Total length | 156 mm |
| Colour rendering index CRI | 20-39 |
| Diameter | 39 mm |
| Lamp efficacy | 83 lm/W |
| Colour temperature | 2000 K |
| Lamp power | 70 W |
| Packing level 1 | 5410288230245 |
| Mercury-free | No |
| Number of discharge tubes | 1 |
| Average nominal lifespan | 24000 h |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 77 kWh |
| Lamp designation | Other |
| Energy efficiency class according to EU regulation 2019/2015 | G |