| Item condition | New |
| Manufacture name | MC-DMC-240-PVC.5 grijs Flex. metalen beschermslang + pvc mantel |
| Brand | FRÄNKISCHE |
| Categories |
Cable Hoses
|
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8307 1000 00 |
| Surface protection | Galvanized |
| Material | Steel |
| Sheathing material 1st coating | Not sheathed |
| Sheathing material 2nd coating (exterior) | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Packing level 1 | 4013960577303 |
| Colour | Grey |
| Outer diameter | 48 mm |
| Inner diameter | 39.5 mm |
| Weight | 1.02 kg/m |
| Compressive strength | 1250 N |
| Operating temperature | -15-60 °C |
| Bending radius, static | 200 mm |
| Flame accelerating | No |
| Sealing | No sealing |
| Electrical characteristics | With conducting- and insulating characteristics |
| Suitable for EX-applications | No |
| With approval according to UL | Yes |
| Tensile strength | 1000 N |
| Nominal diameter | 39.5 mm |
| Nominal size in inch | Other |
| Degree of protection (IP) | IP67 |