| Item condition | New |
| Manufacture name | MASTERC CDM-TC Elite 35W/930 G8.5 1CT/12 |
| Brand | PHILIPS |
| Categories |
Metal halide lamps without reflector
G8.5 Light Bulbs |
| Country of origin* | BE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 3290 00 |
| ETIM | EC000037 |
| Energy Class | F |
| EPREL - European Product Registry for Energy Labelling | 473263 |
| Model | Clear |
| Socket | G8.5 |
| Luminous flux | 4000 lm |
| Total length | 82 mm |
| Colour rendering index CRI | 90-100 |
| Diameter | 14 mm |
| Lamp efficacy | 102 lm/W |
| Lamp shape | Tube, single-ended |
| External ballast required | Yes |
| Lamp voltage | 80-90 V |
| Colour temperature | 3000 K |
| Lamp power | 39.1 W |
| Lamp designation | T14 |
| Packing level 1 | 8727900911497 |
| Packing level 2 | 8727900911497 |
| Packing level 3 | 8727900911497 |
| Colour | White |
| UV-protection | Yes |
| Burning position | Any |
| External ignitor required | Yes |
| Sun tanning lamp | No |
| Material discharge tube | Ceramics |
| Closed luminaire required | Yes |
| Colour of light | 930 |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Warm white <3300 K |
| Average nominal lifespan | 20000 h |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 40 kWh |
| Energy efficiency class according to EU regulation 2019/2015 | F |
Single-ended, compact size, high-efficiency Ceramic Metal Halide discharge lamp