| Item condition | New |
| Manufacture name | MASTER SDW-T 100W/825 PG12-1 1SL/12 |
| Brand | PHILIPS |
| Categories |
High pressure sodium-vapour lamps
PG12-1 Light Bulbs |
| Country of origin* | BE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 3290 00 |
| ETIM | EC000821 |
| Energy Class | G |
| EPREL - European Product Registry for Energy Labelling | 473397 |
| Model | Clear |
| Socket | PG12-1 |
| Luminous flux | 5100 lm |
| Total length | 145 mm |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Diameter | 31.5 mm |
| Lamp efficacy | 52.58 lm/W |
| Lamp shape | Tube, single-ended |
| External ballast required | Yes |
| Colour temperature | 2500 K |
| Lamp power | 97 W |
| Packing level 1 | 8711500734044 |
| Packing level 2 | 8711500734044 |
| Packing level 3 | 8711500734044 |
| External ignitor required | Yes |
| Mercury-free | No |
| Number of discharge tubes | 1 |
| Lighting for plants | No |
| Replacement for mercury vapour lamp | No |
| Average nominal lifespan | 15000 h |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 97 kWh |
| Lamp designation | Other |
| Energy efficiency class according to EU regulation 2019/2015 | G |
Philips is one of the leading companies in lighting fixtures production. Philips Bulbs has prov themselves in the lighting market as a high quality and ergy effective product. Philips Bulbs is a guarantee of a stable and high-quality work in all conditions. Phillips LED lighting is used to illuminate famous world buildings such as the Empire State Building, London Eye Brigde, the hotel Marina Bay Sands, the Eiffel Tower, Notre-Dame de Paris, the Great Pyramids in Egypt, the Sydney Opera House. At this momt Philips company solutions covers 65% of the largest airports, 30% of hospitals, 35% of cars, 55% of football stadiums and 30% offices over the world. Philips LED bulbs have a pleasant white light and long working life. Philips Halog daylight bulb gives a bright, natural light, and is shaped like a traditional incandesct lamp. Philips ergy saving light bulb excudes with lower electricity bills and incredibly long life.
Product name: Philips MASTER SDW-T 100W/825 PG12-1
Rated luminous flux [Lm]: 5000
Luminous efficacy [Lm/W]: 50
D1 [mm]: 32
A [mm]: 149
Product code: 036620PH
EAN code: 8711500734044
Pieces per unit: 1
Life time [h]: 15000
Colour rendering index [Ra]: 83