MASTER PL-L 24W/830/4P 1CT/25 image 1
MASTER PL-L 24W/830/4P 1CT/25 image 2
MASTER PL-L 24W/830/4P 1CT/25 image 3
MASTER PL-L 24W/830/4P 1CT/25 image 4
MASTER PL-L 24W/830/4P 1CT/25 image 5
MASTER PL-L 24W/830/4P 1CT/25 thumbnail 1
MASTER PL-L 24W/830/4P 1CT/25 thumbnail 2
MASTER PL-L 24W/830/4P 1CT/25 thumbnail 3
MASTER PL-L 24W/830/4P 1CT/25 thumbnail 4
MASTER PL-L 24W/830/4P 1CT/25 thumbnail 5
MASTER PL-L 24W/830/4P 1CT/25
Discontinued
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 8711500706713
MPN: 927903208370
Package: 1
Box: 25
Pallet: 1750
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name MASTER PL-L 24W/830/4P 1CT/25
Brand PHILIPS
Categories Compact fluorescent lamps without integrated ballast
2G11 Light Bulbs
2G11 CFL Compact Fluorescent Lamps
Country of origin* NL
Harmonized System Code 8539 3190 00
ETIM EC000087
Energy Class G
EPREL - European Product Registry for Energy Labelling 423266
Socket 2G11 (4-pins)
Luminous flux 1800 lm
Total length 321.6 mm
Colour rendering index CRI 80-89
Diameter 39 mm
Colour temperature 3000 K
Lamp power 24.2 W
Lamp designation Other
Other Technical data
Colour White
Integrated starter No
Suitable for electronic ballast Yes
Amalgam technology No
Colour of light 830
Number of lighting tubes 2
Colour of light according to EN 12464-1 Warm white <3300 K
Special application Other
Average nominal lifespan 20000 h
Weighted energy consumption in 1000 hours 25 kWh
Energy efficiency class according to EU regulation 2019/2015 G
Downloads
Description
Product name: Compact Bulb Philips Master PL-L 24W/830/4p