M9 C60SP 2PB 40A 5KA 480Y/277V UL1077 image 1
M9 C60SP 2PB 40A 5KA 480Y/277V UL1077
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 3606481167712
MPN: M9F21240
Box: 6
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name M9 C60SP 2PB 40A 5KA 480Y/277V UL1077
Brand Schneider Electric
Categories Circuit breakers 40A
Country of origin* FR
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 40 A
Rated voltage 277 V
Release characteristic B
Width in number of modular spacings 4
Number of poles (total) 2
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 0 kA
Packing details
Packing level 1 3606481167712
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 44 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 500 V
Current limiting class 0
Over voltage category 4
Pollution degree 3
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 2
Concurrently switching neutral conductor Yes
Connectable conductor cross section solid-core 1-35 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 1-25 mm²
Ambient temperature during operating -30-70 °C
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 0 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 20 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 10 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 6 kV