| Item condition | New |
| Manufacture name | LSC AMBIANCE A LEDS PLASTIQUE IP43 IK07 48VDC 230VAC |
| Brand | Legrand |
| Categories |
Emergency luminaires
|
| Country of origin* | FR |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9405 6120 00 |
| ETIM | EC001957 |
| Width | 125 mm |
| Length | 225 mm |
| Height/depth | 45 mm |
| Lamp type | LED not exchangeable |
| Impact strength | IK07 |
| Nominal voltage | 40.2-253 V |
| Degree of protection (IP) | IP43 |
| Colour temperature | 5600-5700 K |
| Max. system power | 5.5 W |
| Rated luminous flux according to IEC 62722-2-1 | 400 lm |
| Packing level 1 | 3414971361522 |
| Packing level 2 | 3414971361539 |
| Packing level 3 | 3414971361522 |
| Mounting method | Surface mounting/recessed mounting |
| Protection class | II |
| Function | Escape route lighting/signage |
| Lamp holder | Other |
| Conductor cross section | 2.5 mm² |
| Connection type | Screw connection |
| Colour housing | White |
| Voltage type | AC/DC |
| Power supply system | Central (central battery) |
| Type of control gear | LED operating device current-controlled |
| Suitable for labelling type | Other |
| Type of indicator | Single-sided |
| Number of poles | 4 |
| Housing material | Plastic |
| Wiring system | Continuous circuit/emergency circuit |
| Number of lighting heads | 1 |
| Material cover | Plastic, transparent |
| With light source | Yes |
| Luminaire with limited surface temperature, sign "D“ according to EN 60598-2-24 | No |
| With remote switch connection | Yes |
| Monitoring equipment | None |
| With pictogram | Yes |
| Luminous flux in standby mode | 400 lm |
| LED nominal current at constant current | 22-115 mA |
| Light distributor | Diffuser lens/optic/panel |
| Energy efficiency class of the built-in lamp | A++, A+, A (LED) |