LS33M32B11 Limit Switch image 1
LS33M32B11 Limit Switch image 2
LS33M32B11 Limit Switch thumbnail 1
LS33M32B11 Limit Switch thumbnail 2
LS33M32B11 Limit Switch
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 3471522622747
MPN: 1SBV013832R1211
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name LS33M32B11 Limit Switch
Brand ABB
Categories Limit Switches
Harmonized System Code 8536 5080 00
ETIM EC000030
Switching function Quick-break switch
Rated operation current Ie at AC-15, 230 V 3.1 A
Rated operation current Ie at DC-13, 230 V 0.4 A
Suitable for safety functions No
With status indication No
Type of control element Plunger
Rated operation current Ie at AC-15, 24 V 10 A
Rated operation current Ie at DC-13, 125 V 0.6 A
Rated operation current Ie at DC-13, 24 V 6 A
Packing details
Packing level 1 3471522622747
Other Technical data
Housing material Metal
Coating housing Powder coating
Type of interface for safety communication None
Type of electric connection Cable entry metrical
Explosion safety category for gas None
Explosion safety category for dust None
Construction type housing Cuboid
Degree of protection (IP) IP66
Forced opening No
Number of safety auxiliary contacts 0
Type of interface None
Output electronic No
Rated operation current Ie at AC-15, 125 V 5.5 A
Width sensor 44 mm
Diameter sensor 0 mm
Height of sensor 93 mm
Length of sensor 33 mm
Switching function latching No
Ambient temperature during operating -25-70 °C
Number of contacts as normally closed contact 1
Number of contacts as normally open contact 1
Number of contacts as change-over contact 0
Alignment of the control element Other
Degree of protection (NEMA) 4X
Downloads
Description
LS33M32B11 ist ein 30 mm breiter Positionsschalter aus einer Zinklegierung (Zamak), mit 2 Befestigungsbohrungen oben, 1 Kabeleinführung nach ISO M20x1,5 unten, einem abgeflachten Kunststoff-Winkelrollenhebel, auf Stahl-Druckbolzen (verzinkt) sowie 1 Schließer + 1 Öffner als Sprungkontakt