S203MT-C25 Miniature Circuit Breakers MCBs - 3P - C - 25 A image 4
S203MT-C25 Miniature Circuit Breakers MCBs - 3P - C - 25 A image 5
S203MT-C25 Miniature Circuit Breakers MCBs - 3P - C - 25 A image 6
MD01 thumbnail 1
MD01 thumbnail 2
MD01 thumbnail 3
S203MT-C25 Miniature Circuit Breakers MCBs - 3P - C - 25 A thumbnail 4
S203MT-C25 Miniature Circuit Breakers MCBs - 3P - C - 25 A thumbnail 5
S203MT-C25 Miniature Circuit Breakers MCBs - 3P - C - 25 A thumbnail 6
S203MT-C25 Miniature Circuit Breakers MCBs - 3P - C - 25 A
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 4016779124027
MPN: 2CDS273445R0254
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name S203MT-C25 Miniature Circuit Breakers MCBs - 3P - C - 25 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 25A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 25 A
Rated voltage 400 V
Release characteristic C
Number of poles (total) 3
Packing details
Packing level 1 4016779124027, 4016779132480
Packing level 2 4053546059205
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 69 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Number of protected poles 3
Concurrently switching neutral conductor No
Connectable conductor cross section multi-wired 0.75-25 mm²
Ambient temperature during operating -40-70 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 15 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 15 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV