S202MT-D25 Miniature Circuit Breakers MCBs - 2P - D - 25 A image 4
S202MT-D25 Miniature Circuit Breakers MCBs - 2P - D - 25 A image 5
S202MT-D25 Miniature Circuit Breakers MCBs - 2P - D - 25 A image 6
MD01 thumbnail 1
MD01 thumbnail 2
MD01 thumbnail 3
S202MT-D25 Miniature Circuit Breakers MCBs - 2P - D - 25 A thumbnail 4
S202MT-D25 Miniature Circuit Breakers MCBs - 2P - D - 25 A thumbnail 5
S202MT-D25 Miniature Circuit Breakers MCBs - 2P - D - 25 A thumbnail 6
S202MT-D25 Miniature Circuit Breakers MCBs - 2P - D - 25 A
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 4016779125123
MPN: 2CDS272445R0251
Package: 1
Box: 5
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name S202MT-D25 Miniature Circuit Breakers MCBs - 2P - D - 25 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 25A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 25 A
Rated voltage 400 V
Release characteristic D
Number of poles (total) 2
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 69 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 3
Explosion-proof No
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 2
Concurrently switching neutral conductor No
Connectable conductor cross section multi-wired 0.75-25 mm²
Ambient temperature during operating -40-70 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 15 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 15 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV